Preskočiť na obsah
Domov » Tento test všeobecných znalostí zaskočí aj vysokoškoláka #54

Tento test všeobecných znalostí zaskočí aj vysokoškoláka #54

Ak si myslíte, že máte vedomostný prehľad na úrovni, s ktorým by ste v pohode debatovali pri kávovaroch vo firme aj v univerzitných aulách, potom vás tento test všeobecných znalostí pekne preverí. Pripravte sa na skúšku vedomostí, kde nestačí mať šťastnú ruku – tu potrebujete aj poriadnu dávku mozgového výkonu.

Prečo vás tento test môže prekvapiť?

Hneď na úvod sa pozrieme do vesmíru – ktorá planéta je druhá najväčšia podľa objemu? A nie, nemyslite automaticky na tú, ktorá vyzerá najviac nafúkane. História vám dá zabrať hneď vzápätí – v ktorom roku bola podpísaná Magna Charta? Ak ste si práve povzdychli, že si to nepamätáte, vitajte v klube.

Matematika sa vám prihovorí otázkou o číslach, ktoré nemajú konca – viete, ako sa volajú čísla s nekonečnými desatinnými miestami bez opakovania? A potom sa prenesieme do starovekého Grécka, kde hľadáme múdreho učiteľa jedného ešte múdrejšieho vojvodcu.

Preskúmame aj univerzity – v ktorom štáte je najstaršie univerzitné mesto? A aby to nebolo len o dátumoch a dejinách, pozrieme sa na chémiu a fyziku – ktorý prvok má najvyšší bod varu alebo ktorý fyzik získal Nobelovku za vysvetlenie fotoelektrického javu?

Samozrejme, nevynecháme ani vedomostný prehľad o vesmíre: ktoré teleso má najviac mesiacov? a ktorá hviezda je najväčšia podľa objemu? A pre tých, čo si myslia, že biológia je ľahká – v ktorej časti tela sa nachádza najviac potných žliaz? (Spoiler: nebude to tam, kde si to myslíte.)

Zaujímavosti, ktoré vám pri kvíze napadnú, ale odpovede neprezradia

V slnečnej sústave existuje planéta, ktorá svojimi prstencami ohuruje aj astronómov, ale pod povrchom skrýva ešte väčšiu zaujímavosť – obrovský objem. V roku 1215 vznikol dokument, ktorý položil základy právneho systému, aj keď vtedy asi nikto netušil, že to budúci právnici budú rozoberať stovky rokov.  Jeden z najslávnejších gréckych mysliteľov učil chlapca, z ktorého neskôr vyrástol dobyvateľ známych aj neznámych svetov. Najstaršie univerzitné mesto prežilo viac revolúcií než niektorí panovníci a stále si drží povesť kolísky vzdelanosti. V chemickej ríši existuje prvok, ktorého bod varu je tak vysoko, že by ste ho v kuchyni ani s najväčšou snahou nerozpálili. V slnečnej sústave jedno z telies obieha s celou armádou prirodzených satelitov, a keď sa pozriete na hviezdy, jedna z nich by objemom schovala tisíce našich Sĺnk. No a ľudské telo? To má miesto, ktoré by si zaslúžilo titul “najschopnejší výrobník potu”.

Ste pripravení na test všeobecných znalostí?

Tento test všeobecných znalostí preverí, či viete viac ako len to, kde je sever. Čaká vás desať otázok, ktoré sa tvária nenápadne, ale majú na svedomí už nejeden pokles sebavedomia. Trafíte ich všetky správne?

test všeobecných znalostí