Preskočiť na obsah
Domov » Tento náročný všeobecný test zvládne iba 1 z 10 ľudí: Patríte medzi nich?

Tento náročný všeobecný test zvládne iba 1 z 10 ľudí: Patríte medzi nich?

Tento náročný všeobecný test nie je pre každého. Nečakajte otázky typu „Koľko má dúha farieb“ alebo „Kde je Eiffelovka“ – tu ide do tuhého. Čaká vás poriadna dávka ťažkých otázok a komplexných vedomostí, ktoré preveria, čo všetko si pamätáte (alebo tušíte) z filozofie, chémie, dejepisu aj astronómie. Ste pripravení potrápiť si mozgové závity?

Vedomosti pre pokročilých: Zvládnete to bez googlenia?

Tak napríklad. Ktorý prvok má najvyššiu elektronegativitu? (Malá nápoveda: nie je to ten, čo vonia.) Alebo kto napísal „Bytie a čas“. Knihu, ktorá zamotala hlavy aj skúseným filozofom.

Presuňme sa do histórie. Rok 1991. Čo sa stalo? No predsa niečo, čo zmenilo geopolitickú mapu sveta. A geografická výzva? Hlavné mesto Mongolska. Že ste tam ešte neboli, neznamená, že si to nemáte pamätať!

Z literatúry sem skočila aj otázka: kto získal Nobelovku za literatúru v roku 2021? Možno nie mainstreamový autor, ale rozhodne zaujímavý. A čo tak planéty? Ktorá má najkratší obeh okolo Slnka? Nie vždy je to tá, ktorú by ste tipli ako prvú.

No a ak ste fanúšik dejín: 28. jún 1914 vám niečo hovorí? Ak nie, možno vás prekvapí, že tam niekde začal ten veľký svetový chaos. Nechýba ani anatómia mozgu – ktorý lalok zodpovedá za spracovanie zraku? A nakoniec starodávne písma a fyzika: najstarší písomný systém a gravitačné zrýchlenie. Viete ho z hlavy?

Ťažké otázky, silný test. Ale o to lepší pocit z úspechu

A ak si myslíte, že to boli len náhodné otázky, vedzte, že každá z nich má v sebe kúsok fascinujúcej reality. Fluór je napríklad najelektronegatívnejší prvok, teda poriadne nenásytný, pokiaľ ide o elektróny. Martin Heidegger, autor „Bytia a času“, spôsobil svojimi myšlienkami filozofický zemetras. Sovietsky zväz sa rozpadol v roku 1991, a tým pádom aj vyučovanie v učebniciach dejepisu sa muselo prepisovať. Ulánbátar, hlavné mesto Mongolska, patrí medzi najchladnejšie hlavné mestá sveta. Niekedy tam zima prituhne viac než otázky v tomto kvíze. Merkúr síce nie je planéta, ktorú by ste chceli navštíviť na dovolenke, ale zato má najkratší obeh okolo Slnka. Presne 88 dní. A že najstarší písomný systém je klínové písmo? To sa písalo do hliny a čítalo odzadu. Oproti tomu dnešné SMS-ky pôsobia ako technologický zázrak.

Tak čo, zvládnete tento náročný všeobecný test?

Ak áno, môžete si gratulovať. Tento test všeobecných znalostí je pre tých, čo majú radi výzvy a neboja sa zlyhať… ani zažiariť. Iba 1 z 10 ľudí dá všetko správne. Ste medzi nimi?

náročný všeobecný test