Príbeh gorily Harambe sa stal virálnym v roku 2016, keď pracovníci ZOO v Cincinnati zabili Harambeho, aby ochránili dieťa, ktoré spadlo do jeho výbehu. Avšak, iný incident s gorilou a dieťaťom v inej ZOO mal úplne iný výsledok. To zdôrazňuje zložitosť a rôznorodé reakcie na takéto situácie.
Prípad Binti Jua
V roku 1996 sa v Brookfield ZOO v Illinois odohral pozoruhodný prípad. Trojročný chlapec spadol do výbehu goríl, no namiesto tragického konca sa situácia vyvinula úplne inak.
Binti Jua, 8-ročná samica gorily, prevzala kontrolu nad situáciou spôsobom, ktorý mnohých ohromil. Jemne zdvihla chlapca v bezvedomí, objala ho a odniesla ho k prístupovému vchodu, kde ho mohli bezpečne vyzdvihnúť pracovníci ZOO.
Činy Binti Jua v ten deň boli vskutku neobyčajné. Ako chlapec nehybne ležal na zemi, obklopený zvedavými gorilami, Binti Jua prejavila svoje materinské inštinkty. Pristúpila k dieťaťu, jemne ho zdvihla a chránila ho pred ostatnými gorilami.
Jej pokojné a starostlivé správanie zabezpečilo, že dieťa zostalo v bezpečí, kým prišla pomoc. Tento incident ukázal stránku goríl, ktorá je často zatienená strachom a nedorozumeniami.
Prípad Harambeho
Prípad Harambeho sa odohral v máji 2016, keď trojročný chlapec spadol do výbehu goríl v Cincinnati ZOO. Harambe, 17-ročný samček gorily, sa priblížil k dieťaťu, čo vyvolalo obavy o jeho bezpečnosť.
Pracovníci ZOO rozhodli, že jedinou možnosťou je usmrtiť Harambeho, aby zabránili potenciálnemu ohrozeniu dieťaťa. Toto rozhodnutie spustilo celosvetovú diskusiu a vyvolalo vlnu kritiky aj podpory.
Reakcie verejnosti a odborníkov
Incident v Brookfield ZOO vyvolal pozitívne reakcie a obdiv voči Binti Jua. Odborníci na správanie zvierat a verejnosť ju chválili za jej mimoriadne správanie. Tento prípad otvoril diskusiu o schopnostiach zvierat rozpoznávať a reagovať na núdzové situácie. Na druhej strane, Harambeho smrť vyvolala globálnu kritiku a debaty o etických aspektoch a bezpečnostných protokoloch v zoologických záhradách.
Odborníci na správanie zvierat zdôrazňovali, že Harambeho správanie nemuselo byť nevyhnutne agresívne, ale skôr zvedavé a ochranné. Avšak, vzhľadom na veľkosť a silu gorily, akékoľvek neúmyselné pohyby mohli spôsobiť vážne zranenia dieťaťa. Preto pracovníci ZOO čelili ťažkému rozhodnutiu a zvolili opatrenia, ktoré považovali za najbezpečnejšie pre okamžitú ochranu dieťaťa.

Záver
Príbeh Binti Jua a Harambeho ilustruje dva rôzne prístupy a výsledky pri interakcii človeka a zvieraťa v krízových situáciách. Kým Binti Jua bola oslavovaná za svoju ochrannú úlohu, Harambeho smrť zostáva tragickou pripomienkou zložitosti a náročnosti rozhodnutí, ktorým čelia pracovníci zoologických záhrad.
Obe udalosti zdôrazňujú potrebu dôkladného zváženia a vývoja lepších bezpečnostných opatrení a postupov na ochranu všetkých zúčastnených strán. Tieto príbehy nám pripomínajú, že zvieratá majú svoje inštinkty a správanie, ktoré môžu byť často nesprávne interpretované, a že je dôležité mať na pamäti ich pohodu aj bezpečnosť ľudí v podobných situáciách.