Dvojhlásky sa v slovenčine objavujú častejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Ia, ie, iu, ô. Štyri malé kombinácie, ktoré dokážu v diktáte poriadne potrápiť. Jeden z nich pripomína híkajúceho somára, iný znie ako začiatok rozprávky. A keď sa objavia všetky v jednej vete, je z toho hotové jazykové rodeo.
Pravopisný diktát na ia, ie, iu a ô
Tento diktát na dvojhlásky (ia, ie, iu, ô) je pripravený tak, aby sa dvojhlásky precvičili v prirodzených vetách. Niektoré z nich pôsobia nevinne, no ukrývajú viac chytákov než celý čarodejnícky slovník. A kto nemá oči otvorené, hneď má v pravopise dieru.
Text sa hodí na hodinu slovenského jazyka, ako domáce precvičovanie alebo aj ako súťažné cvičenie medzi spolužiakmi. Vety sú zo života, nie zo starej učebnice, a práve preto fungujú. Zábavne, výstižne a bez zbytočnej nudy.
Nie je dôležité napísať všetko perfektne na prvýkrát. Cieľom je pochopiť, kde dvojhlásky v slovách vznikajú, a ako sa ich správne písať. A tento diktát na dvojhlásky je na to ako stvorený. Stačí si ho prečítať, zapísať, opraviť a porovnať.
Slovenčina je ako dobré puzzle. Má veľa dielikov. Niektoré pasujú hneď, iné trošku potrápia, ale keď sa to celé poskladá, vznikne z toho krásny obraz. Slovenský jazyk nie je len o diktátoch, dĺžňoch a tvrdých y. Je to jazyk, v ktorom rozprávame vtipy, píšeme listy Ježiškovi, píšeme SMS-kám diakritiku (alebo aj nie) a vyznávame sympatie v lavici.
Prečo je slovenčina super (aj keď to nie vždy tak vyzerá)
Slovenčina dokáže poriadne potrápiť. Dvojhlásky sa v nej skrývajú ako tajní agenti. Vybrané slová sa tvária, že ich je len pár, ale zrazu ich je ako mravcov. A potom tu sú ešte predložky, zvratné zámená, vetné členy a iné čačky-mačky, z ktorých sa ide občas rozum postaviť na hlavu.
Ale viete čo? Slovenčina je aj krásna. Vie byť presná ako hodinky aj mäkká ako vankúš. Vie pomenovať veci tak, že to ani jeden cudzí jazyk nezvládne. Má svoje pravidlá, ale zároveň ponúka priestor na tvorivosť. Najmä keď človek píše príbehy, básne alebo vlastný denník. A hlavne je naša. Hovoríme ňou každý deň, takže čím lepšie ju poznáme, tým jednoduchšie sa nám bude žiť, písať aj rozprávať.
