Preskočiť na obsah
Domov » Genie: Tragický príbeh „Divokého dieťaťa“ z Los Angeles

Genie: Tragický príbeh „Divokého dieťaťa“ z Los Angeles

Príbeh Genie, známej ako „divoké dieťa“ z Los Angeles, patrí medzi najtragickejšie a najznepokojujúcejšie príbehy v histórii psychológie a výskumu jazykového vývoja. Genie, vlastným menom Susan Wiley, sa narodila v roku 1957 a väčšinu svojho raného detstva strávila v extrémnej izolácii a zanedbávaní. Tento prípad odhalil hlboké pravdy o ľudskom vývoji, ale aj o krutosti, ktorej môžu byť deti vystavené.

Izolácia a zanedbávanie

Otec Genie, Clark Wiley, bol despotickým a násilným mužom, ktorý veril, že Genie má mentálne postihnutie. Kvôli tejto domnienke sa rozhodol, že ju izoluje od vonkajšieho sveta. Od 20 mesiacov až do svojich 13 rokov Genie strávila väčšinu času pripútaná k detskej toalete alebo uzavretá v detskej postieľke.

Jej izba bola tmavá, často úplne zatvorená, a Genie mala len minimálny kontakt s ľuďmi. Bez možnosti pohybu, bez interakcie a bez akéhokoľvek mentálneho alebo jazykového podnetu vyrastala v absolútnej izolácii. Nevedela hovoriť, mala problémy s chôdzou a nedokázala používať základné motorické zručnosti.

Genie

Objavenie a záchrana

Genieho prípad vyšiel na svetlo v roku 1970, keď jej matka Irene, ktorá sama trpela zrakovým postihnutím a bola tiež obeťou manželovho násilia, utiekla od manžela a vyhľadala sociálnu pomoc.

Sociálni pracovníci rýchlo zistili, že Genie bola vážne zanedbávaná a okamžite zasiahli. Genie odobrali z rodiny a hospitalizovali. Bola extrémne podvyživená, vážila iba 27 kilogramov, bola fyzicky slabá a mentálne zaostalá. Nemohla hovoriť, len vydávala zvuky a gestikulovala. Jej vzhľad a správanie šokovali lekárov a pracovníkov, ktorí sa o ňu starali.

Rodičia

Geniein otec Clark Wiley ospravedlňoval svoje činy tvrdením, že ju chráni pred nebezpečným vonkajším svetom. Zatkli ho za zneužívanie detí, ale nikdy sa nedostal pred súd, pretože si v roku 1973 vzal život.

Pokiaľ ide o jej matku, Irene Wiley tvrdila, že jej to urobil jej manžel. Povedala tiež, že keďže bola čiastočne slepá, nevedela, že Genie je zneužívaná.

Genie
Genie ako malá dieťa s rodičmi
Genie
Clark Wiley, Geniein otec, vyrastal v sirotinci v severnej Kalifornii a počas druhej svetovej vojny a po nej pracoval ako rušňovodič na montážnej linke lietadiel v LA. Clark bol ženatý s Irene Oglesby, o 20 rokov mladšou migrantkou.

Výskum a terapia

Genieho prípad sa rýchlo stal predmetom záujmu vedcov a psychológov, ktorí ju videli ako jedinečnú príležitosť na štúdium jazykového vývoja a kritických období v ľudskom živote. Vedci, vrátane renomovanej lingvistky Susan Curtiss, začali pracovať s Genie na jej jazykovom a kognitívnom rozvoji.

Genie dokázala rýchlo napredovať v učení sa nových slov, avšak jej schopnosť osvojovať si gramatické štruktúry bola obmedzená. Tento jav podporil teóriu o existencii kritického obdobia pre jazykové učenie, podľa ktorej existuje v ranom detstve okno príležitosti, kedy sa ľudia najefektívnejšie učia jazyk.

Vedci s Genie pracovali intenzívne, učili ju základným sociálnym a motorickým zručnostiam. Postupne sa učila komunikovať pomocou znakov a jednoduchých slov. Jej pokrok bol pomalý, ale znateľný. Vedci verili, že ich výskum na Genie by mohol priniesť nové poznatky o ľudskej psychológii a neurovede.

Genie

Etické otázky a kritika

Napriek počiatočným úspechom sa výskum na Genie postupne stal predmetom kontroverzií a etických otázok. Vedci a terapeuti, ktorí pracovali s Genie, boli kritizovaní za to, že zlyhali v poskytovaní stabilného a láskavého domova, čo viedlo k jej ďalšiemu utrpeniu.

Genie prešla niekoľkými rôznymi pestúnskymi rodinami, kde bola vystavená ďalšiemu zneužívaniu a zanedbávaniu. Kritici tvrdili, že vedci využívali Genie ako „experimentálny subjekt“ bez ohľadu na jej emocionálne a psychologické potreby. Tento prístup vyvolal otázky o etike vedeckého výskumu a o tom, kde leží hranica medzi výskumom a zneužívaním.

Neskorší život Genie

Príbeh Genie nemá šťastný koniec. Po rokoch výskumu a neustálych presunoch medzi pestúnskymi rodinami sa jej stav zhoršil. Genie teraz žije v domove pre dospelých s postihnutím v južnej Kalifornii. Jej presné miesto pobytu a stav sú utajené kvôli ochrane jej súkromia.

Genie je stále výrazne postihnutá a nikdy sa jej nepodarilo úplne sa integrovať do spoločnosti. Jej život je trvalou pripomienkou toho, aké devastujúce môžu byť dôsledky detského zanedbávania a izolácie.

Dedičstvo a ponaučenia

Príbeh Genie poskytol cenné poznatky o jazykovom vývoji a neuroplasticite mozgu, no zároveň vyvolal vážne otázky o etike vedeckého výskumu na zraniteľných osobách.

Tento prípad zdôrazňuje potrebu chrániť práva a blaho subjektov výskumu a zabezpečiť, aby sa podobné tragédie neopakovali. Vedci sa z jej príbehu naučili, že je nevyhnutné poskytovať stabilné a podporné prostredie, a že etické otázky musia byť vždy na prvom mieste.

Záver

Genieho prípad zostáva jedným z najviac srdcervúcich a poučných príbehov v histórii psychológie. Učí nás o ľudskej odolnosti, ale aj o temných stránkach ľudskej povahy a nevyhnutnosti etických štandardov vo vedeckom výskume. Genie, napriek všetkým prekážkam, prežila a jej príbeh nám stále pripomína dôležitosť súcitu, starostlivosti a etického prístupu k najzraniteľnejším medzi nami.

Príbeh Genie je mementom pre spoločnosť a vedu, že bez ohľadu na to, aké cenné môžu byť výskumné poznatky, ľudské práva a dôstojnosť musia vždy zostať na prvom mieste.