Sršeň ázijský (Vespa velutina) pochádza z juhovýchodnej Ázie. Do Európy sa dostal v roku 2004, keď ho zaznamenali vo Francúzsku. Odvtedy sa šíri kontinentom. V septembri 2024 potvrdili jeho výskyt na Slovensku, konkrétne v Palárikove. V marci 2025 našli ďalšieho jedinca v Pravenci na hornej Nitre.
Včely majú problém so sršňom, vy možno so slovenčinou
Sršeň ázijský predstavuje vážnu hrozbu pre miestne ekosystémy. Živí sa najmä včelami medonosnými, ktoré tvoria až 80 % jeho potravy. Tým ohrozuje opeľovanie rastlín a poľnohospodársku produkciu. Jeho prítomnosť môže spôsobiť kolaps včelstiev, čo negatívne ovplyvní biodiverzitu.
Okrem toho môže byť sršeň ázijský nebezpečný pre ľudí, najmä pre tých alergických na bodnutie hmyzom. Ak spozorujete sršňa ázijského, informujte Štátnu ochranu prírody SR prostredníctvom systému rýchleho varovania.

Diktáty: Kľúč k lepšiemu pravopisu
Sršne sú rýchle, nebezpečné a vedia narobiť poriadny rozruch. Viete, čo je rovnako zákerné? Slovenský pravopis. Kým sršeň bodne raz, jazykové chyby môžu bodnúť hneď niekoľkokrát. Do očí, do uší aj do sebavedomia. Tento diktát preverí, či si na nich dáte pozor alebo sa necháte nachytať ako včela na sladký nektár.
Slovenčina má svoje pasce, a niektoré sú také skryté, že by ich neodhalila ani tá najšikovnejšia osa. Vybrané slová, dĺžne, mäkčene, čiarky. Všetko môže byť zbraňou. A ak si myslíte, že ste na ne pripravení, tento text vás možno prekvapí viac než sršeň v obývačke.
Nebudeme prezrádzať, kde číhajú chyby. To by bolo príliš jednoduché! Ak zvládnete tento diktát bez straty kytičky, zaslúžite si nielen uznanie, ale možno aj titul Majster slovenskej gramatiky. Pripravení na jazykové osie hniezdo?